Paulina Mikuła – „Mówiąc inaczej”

Paulina Mikuła jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od zawsze interesowała się językiem polskim, co zaowocowało kanałem na youtube – „Mówiąc inaczej”

Ja Paulinę odkryłam przy okazji jej wizyty w „20m2” Łukasza Jakóbiaka. Obejrzałam wywiad i poszłam zobaczyć, o co tak naprawdę chodzi. No i... nadrobiłam wszystkiego odcinki Pauliny. 

W tym roku ukazała się książka, „Mówiąc inaczej”, również, jak łatwo się domyślić dotycząca języka polskiego. Autorka stara się wyjaśnić jak poprawnie posługiwać się naszym ojczystym językiem, zwłaszcza tam gdzie najczęściej popełniamy błędy i gdzie one są najbardziej irytujące dla innych. 

Książka została podzielona na kilka rozdziałów, odpowiednio do poruszanej w nich tematyki. Możemy tutaj znaleźć między innymi rozdział o wulgaryzmach, związkach frazeologicznych, interpunkcji... Mikuła nie próbuje tutaj zebrać wszystkich zasad, nie tworzy czegoś na kształt słownika, czy encyklopedii, ale w luźny sposób wyjaśnia to, co najczęściej sprawia nam problem, a często zabawne przykłady pomagają zapamiętać dlaczego jest tak, a nie inaczej. Ja powinnam często wracać do podrozdziału o regionalizmach, żeby nie zapominać, że formy, które tak bardzo mnie irytują nie są błędami (a przecież sama w domu nie mówię czystą polszczyzną ogólną?). 

Myślę, że jest dobra książka dla każdego. I dla tych, którzy dosyć dużo wiedzą już o zasadach panujących w polszczyźnie i dla tych, którzy podobną tematykę omijają szerokim łukiem. Chociaż mnie nic szczególnie nie zaskoczyło (tak, wiem, że poprawną formą jest nie jeźdź), to naprawdę nie żałuję, że zdecydowałam się na zakup. „Mówiąc inaczej” jest bardzo fajną opcją na usystematyzowanie zdobytej już wiedzy, albo też na łatwe zapamiętanie poprawnej formy, której do tej pory się nie używało. Dodatkowo zawsze możemy zajrzeć do zadań zamieszczonych na końcu książki i sprawdzić siebie. Polecam Wam, a może okaże się, że czytanie o zasadach języka to przyjemność? 

Komentarze

 1. Czytałam, bardzo fajna książka, jeśli ktoś nie chce siedzieć przy podręczniku i kuć na pamięć skomplikowanych regułek, powinien zdecydowanie sięgnąć po tę pozycję i przeczytać, co pani Mikuła ma do przekazania, bo naprawdę warto :)
  Buziaki kochana!
  BOOKBLOG

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę publikację w planach. Myślę, że warto się nieco podszkolić z naszej pięknej polszczyzny. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć, chciałam Cię zaprosić na KONKURS na moim blogu!
  Do wygrania świetna nagroda! Na pewno umili Ci świąteczne wieczory, a może przyda się na prezent dla bliskiej osoby? :)

  KONKURS
  ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz