Zapowiedzi wydawnicze – październik 2020





Wrzesień się kończy, za oknem jesień w swojej najgorszej postaci – szara, mokra i zimna. Większość więc marzy tylko o tym, by zaszyć się w kącie pod ciepłym kocem, z kubkiem herbaty albo kakao w ręce i wciągającą książką. Wydaje się, że to doskonały moment na przedstawienie nadchodzących nowości wydawniczych. Jest tylko jeden, ale za to bardzo istotny problem – po przejrzeniu wielu strony wydawnictwo mam wrażenie, że niewiele nowych tytułów się pojawi w tym miesiącu, a spośród tych, które się ukarzą, moją uwagę zwróciły… dwa. Ale ostatecznie nie jest to taka zła sytuacja – zawsze to więcej czasu po sięgnięcie po wrześniowe książki :)





Wydawnictwo Literackie 

Monika Śliwińska – „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” 
premiera: 7 października 2020



W chałupie Jacentego Mikołajczyka krytej strzechą, pod gruszą, na przyzbie, wśród ludowych wierzeń o południcach i diabłach na rozstaju, w świecie, w którym najpopularniejszymi lekarstwami były znak krzyża i wódka, dorastały trzy panny Mikołajczykówny uwiecznione w Weselu Wyspiańskiego. Anna została żoną malarza i polityka Włodzimierza Tetmajera, Jadwiga – Panna Młoda z Wesela – wyszła za Lucjana Rydla, a Maria była miłością życia zmarłego przedwcześnie malarza Ludwika de Laveaux uwiecznionego przez Wyspiańskiego jako Widmo. 

Monika Śliwińska w niesamowitej młodopolskiej herstory brawurowo opisuje życie córek bronowickiego chłopa portretowanych przez najwybitniejszych malarzy i literatów przełomu XIX i XX wieku. Z literackim rozmachem ukazuje czytelnikom świat dziewcząt przygotowywanych od najwcześniejszych lat do rezygnacji z niezależności i prawa do decydowania o sobie, ale również – przede wszystkim – świat kobiet, które w dorosłym życiu, w małżeństwach i zmiennych kolejach losu zachowały duchową niepodległość, mało tego – istotnie wpłynęły na życiorysy swoich mężów. Ślady Mikołajczykówien zachowały się w bogatej korespondencji, dokumentach państwowych i kościelnych, pamiętnikach, wspomnieniach, a przede wszystkim w niepublikowanych dotąd dokumentach z prywatnych archiwów potomków Lucjana Rydla i Włodzimierza Tetmajera. 

Monika Śliwińska wprowadza nas w losy bronowickich rodzin i kreśli portrety biograficzne trzech sióstr o wiele bardziej złożone, niż to wynika z zachowanej legendy. 


Nie byłabym sobą, gdybym nie zamieściła tutaj tego tytułu. Z jednej strony książka o siostrach Mikołajczykównach, o ich rodzinach stworzona w oparciu o zachowane zapiski – to już samo w sobie jest przyciągające. A z drugiej oczywiste powiązanie z „Weselem”. Uwielbiam tego typu około literackie tematy! 




Wydawnictwo Albatros 

Lucinda Riley – „Dziewczyna z Neapolu” 
premiera: 14 października 2020


W świecie muzyki kochać kogoś znaczy wybrać ścieżkę najtrudniejszą z możliwych.
Bo nic nie brzmi tak pięknie, jak pieśń miłości, ale nic też nie spala mocniej niż zdrada…
Rosanna Menici, piękna Włoszka, która zrobiła zawrotną karierę w jednej z najsłynniejszych oper świata, spisuje dla syna pamiętnik, by wyjaśnić trudne uczucie, jakie łączyło ją z jego ojcem. Rosanna poznała Roberta w 1966 roku, kiedy śpiewała na rodzinnej uroczystości. Tego dnia znalazła miłość i drogę, jaką potem potoczyło się jej życie. Za radą dużo starszego Roberta Rosanna zaczęła uczyć się śpiewu, by po latach zostać najważniejszą solistką La Scali. Kiedy jako dorosła kobieta przekroczyła próg mediolańskiej opery, musiała zmierzyć się nie tylko z presją wywieraną na artystów, ale też z trudnym charakterem Roberta, którego mimo lat nie przestała kochać. I choć pojawiła się szansa na odwzajemnienie jej uczucia, na drodze stanęła im przeszłość… 

Ostatnio mam dobre wspomnienia w związku z połączeniem miłości i sztuki w powieściach, więc od razu zwróciłam na ten tytuł uwagę. W przeważającej części ma bardzo dobre oceny, chociaż i te negatywne się zdarzają. A ja nigdy wcześniej nie miałam powieści tej autorki w rękach. Na pewno jednak na pierwszy rzut oka wydaje się godna uwagi. Zobaczymy, jak będzie naprawdę.




Czekacie na którąś z tych dwóch książek? Czy może jakiś inny tytuł przykuł waszą uwagę? 

Komentarze