Zapowiedzi wydawnicze – listopad 2020




To już trzeci post z cyklu zapowiedzi wydawniczych. Przed nami listopad i grudzień, które w zdecydowanej większości spędzimy w domu, więc nowe tytuły warte uwagi bardzo mile widziane! Tym razem poszło trochę lepiej niż w ubiegłym miesiącu i mam dla Was sześć tytułów, które wpadły mi w oko.




Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Aleksandra Litwina – Historia starego mieszkania. Fascynująca podróż po XX-wiecznej Rosji
premiera: 19 listopada 2020


Stary dom w cichej rosyjskiej uliczce, trzecie piętro, drzwi po lewej - i już jesteśmy u Muromcewów. Do starego moskiewskiego mieszkania weszliśmy październikowym wieczorem 1902 roku i zostaliśmy w nim na całe sto lat. Poznaliśmy kilka pokoleń żyjącej tam rodziny, ich sąsiadów i przyjaciół. Staliśmy się świadkami spotkań i rozstań, biedy i szczęścia, strat i nadziei, jakie przeżyło wiele rodzin w Rosji. 

W historii zwyczajnych mieszkańców odbiła się historia ich kraju w XX wieku. Opowiedzieli nam ją nie tylko sami bohaterowie, lecz także przedmioty: meble i ubrania, naczynia i książki, gry i sprzęty codziennego użytku. Przecież rzeczy noszą na sobie pieczęć czasu, przechowują pamięć i ślady epoki, w której powstały i służyły ludziom. Stają się świadkami historii - nie tej z podręczników, ale niezwykle ważnej dla każdego z nas, dla historii naszych rodzin, naszych przyjaciół, dla historii nas samych. 


Jeśli ktoś nie jest po raz pierwszy na moim blogu i chociaż kilka razy zajrzał na mój profil na instagramie, z całą pewnością nie jest zaskoczony tym wyborem. Z jakiegoś powodu mam słabość do rosyjskiej historii, a jeśli konkretnie chodzi o XX wiek to z całą pewnością nie mogę przejść obojętnie obok takiej książki. Ten tytuł niezwykle mnie intryguje, tym bardziej jest to naprawdę cieniutka książeczka.



Wydawnictwo Mando


Svend Brinkmann – Jak być człowiekiem
premiera: 4 listopada 2020


Duński przepis na to, jak zachować człowieczeństwo we współczesnym świecie 

Postęp i rozwój technologii od kilku dekad nabierają coraz większego tempa – nic więc dziwnego, że człowiek czuje się zagubiony. Jak pozostać sobą w czasach, w których ludzi zastępuje się maszynami? Kim tak naprawdę jesteśmy – dziełem Boga czy efektem ewolucji? 

Svend Brinkmann zabiera nas w fascynującą wyprawę po Europie, w czasie której towarzyszymy młodemu Andreasowi. Wraz z bohaterem – podróżującym z tajemniczym manuskryptem – dowiadujemy się, dlaczego warto stawiać sobie pytania o naturę człowieczeństwa, poznawać historię i kulturę naszego kontynentu oraz na czym polega najważniejsze zadanie ludzkości. W czasie zwiedzania Francji, Florencji, Pragi i innych miejsc odkrywamy ludzką naturę na sześć sposobów. 

Ta opowieść to fascynująca podróż po meandrach człowieczeństwa. Skupia się na wszystkich zagrożeniach i szansach, jakie stwarza sobie człowiek, ale przede wszystkim pozwala zrozumieć, jak skomplikowanymi istotami jesteśmy i dokąd zmierzamy. 

Drogi człowieku, przede wszystkim musisz wiedzieć, że człowiek to jedyna istota, która potrafi zachowywać się nieludzko. To stwierdzenie brzmi jak żart, ale należy je potraktować poważnie.
Svend Brinkmann


Opis tego tytułu brzmi niezwykle interesująco. Nie sposób się oprzeć wrażeniu, że mamy przed sobą porządny kawałek literatury pięknej ukierunkowanej nieco filozoficznie. Mam nadzieję, że będzie dobre to udane połączenie.


Wydawnictwo Literackie

Marta Wyka – „Tamten świat” 
premiera: 18 listopada 2020


Eseje Marty Wyki są próbą spojrzenia na świat idei, osobowości i tekstów, które kształtowały się w rzeczywistości powojennej, obciążonej traumą niedawnych przeżyć oraz koniecznością dokonywania wyborów i poszukiwania własnych dróg rozwoju pokolenia wchodzącego w życie tuż przed wojną i po wojnie. Opisem świata, który choć pod wieloma względami różnorodny, wyrastał z tradycji kulturowej i czerpał ze wspólnego kanonu literackiego. 

W szkicach pojawiają się m.in. takie nazwiska jak: Aleksander i Ola Watowie, Janina Katz, Olga Scherer, Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Jan Błoński, Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand, Tadeusz Konwicki, Paweł Taranczewski, Jerzy Pilch. 




Wyka to nazwisko, które w świecie literaturoznawczy mówi samo za siebie, a jeśli dodamy do temat esejów... nie mogłam nie dodać tej książki na moją listę do przeczytania.




Olga Tokarczuk – „Czuły narrator” 
premiera: 12 listopada 2020


Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata. 

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.







Prawdopodobnie nie powinnam się do tego przyznawać, ale patrzę na książki Olgi Tokarczuk z lekkim dystansem i zupełnie mnie do nich nie ciągnie. Jednak ten zbiór esejów... mam nadzieję, że będzie dla mnie powodem, by sięgnąć po jakiś tytuł nasze noblistki.



Marek Kornat Mariusz Wołos – „Józef Beck” 
premiera: 18 listopada 2020


Józef Beck – jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków dwudziestowiecznej Polski, ulubieniec i prawa ręka marszałka Piłsudskiego, żołnierz i dyplomata, symbol polskiej polityki zagranicznej, której finałem był wybuch II wojny światowej, obiekt plotek i bohater skandalu obyczajowego – a przede wszystkim centralna postać niekończących się dywagacji na temat polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem i szans na uniknięcie klęski II Rzeczpospolitej.

Marek Kornat i Mariusz Wołos stworzyli kompletną biografię Becka – od historii rodzinnej poprzez służbę w Drużynach Strzeleckich i Legionach, rolę w przygotowaniu przewrotu majowego, aż po samodzielną działalność dyplomatyczną, klęskę wrześniową i ostatnie lata życia w Rumunii.

Biografia autorstwa Kornata i Wołosa, dzieło duetu wyróżniającego się znawstwem tematu, jest ważnym głosem w sporze o polską politykę, ale także historią życia jednej z najbarwniejszych postaci we współczesnej historii Polski.

Mam poczucie, że prawie każda książka w tym zestawieniu jest tak oczywista, że trudno jakoś umotywować jej wybór. Historia, polityka połączone w jeden tytuł i to przy okazji człowieka odpowiedzialnego za politykę zagraniczną w momencie wybuchu II wojny światowej.




Wydawnictwo Kobiece

Noelle Salazar – „Dziewczyny w Przestworzach”
premiera: 12 listopada 2020


Zdumiewająca historia pilotek Kobiecych Sił Powietrznych, których odwaga podczas II wojny światowej zmieniła zwyczajne kobiety w niezwykłe bohaterki.

Jest 1941 rok. Audrey Coltrane zawsze chciała latać. Od małego błagała ojca, żeby nauczył ją tego na pobliskim lotnisku w Teksasie. Dlatego też kiedy rozpoczęła się wojna w Europie, bez wahania zapisała się na szkolenie pilotów wojskowych na Hawajach. Teraz nie ma czasu na romantyczne uniesienia, nawet z niezwykle pociągającym porucznikiem Jamesem Hartem, który wkrótce będzie jej tak drogi jak kobiety, z którymi lata.
W jeden pamiętny dzień nad Pearl Harbour traci tak wiele. Strata popycha ją do działania i wkrótce dołącza do korpusu kobiet pilotek.

„Dziewczyny w przestworzach” rzucają światło na mało znany kawałek historii. To portret nieustraszonych kobiet i opowieść o miłości i przyjaźni napisana tak, że poczujemy wiatr we włosach i słone łzy na policzkach. 


To tylko pozornie oczywisty wybór w moim przypadku. Z jednej strony tematyka wojenna, ale widziana z perspektywy Ameryki i Hawajów... to nie musi dobrze się skończyć. Może być tak jak w przypadku "Domu na plaży", gdzie wojny zupełnie zabrakło... Oby tak nie było. Tym bardziej, że chociaż mam za sobą powieść Wydawnictwa Kobiecego, która naprawdę mnie ujęła, to jednak nie umiem pozbyć się dystansu powodowanego i samą tą nazwą, i ogromem wydawanych romansów.



To moje subiektywne wybory w tym miesiącu, a Wy zwróciliście na coś uwagę? Jakiś tytuł przykuł szczególnie Waszą uwagę?

Komentarze